Laenupakkuja
Laenud
Vanusepiirang
Taotle Laenu
600 - 20 000 € | 12 - 84 kuud | Al. 2,7% aastas
21 - 65
Väikelaen | 300 - 25 000 € | 6 - 120 kuud | Al. 7,9% aastas
18 - 75
100 - 15 000 € | 3 - 60 kuud | Al. 8,99% aastas
18 - 75
100 - 5000 € | 1 - 60 kuud | Fiks. 24% aastas
25 - 55
100 - 5000 € | 5 - 60 kuud | Al. 2% kuus
18 - 70
Krediidikonto | 1 - 5001 € | 1 - 60 kuud | Al. 24% aastas
18 - 75
500 - 10 000 € | 3 - 36 kuud | Fiks. 18% aastas
18 - 73
300 - 10 000 € | 1 - 60 kuud | Al. 1.5% aastas
18 - 75
1000 - 25 000 € | 12 - 120 kuud | Al. 7,9% aastas
21 - 74
100 - 5000 € | 1 - 99 kuud | Fiks. 41.79% aastas
18 - 70
1000 - 100 000 € | 3 - 120 kuud | Al. 10% aastas
18 - 75
5000 - 500 000 € | 12 - 240 kuud | Al. 10% aastas
20 - 75
100 - 5000 € | 1 - 99 kuud | Fiks. 41,3% aastas
18 - 70

Autolaen 2024

Kas unistate uue auto või muu sõiduki ostmisest? Võib-olla see on mitte ainult teie unistus, aga igapäevases elus nõutav vajadus. Meie ümber on palju auto ostmise võimalusi. Erinevad automüügikohad ja eraisikud pakkuvad meile erinevaid auto mudeleid. Mõnedel juhtudel on vaja osta autot kiiresti, sest et selline ost on väga oluline näiteks töötamiseks. Võib juhtuda ka nii, et inimesel on vaja vahetada oma vana autot uue automudeli vastu. Väga sageli on vaja võtta selleks laenu.

Eestis on palju finantsettevõtteid, mis pakuvad mitmesuguseid laenu võtmise võimalusi. Aga millist laenuteenust valida? Selle eesmärgil tasub vaadata autolaen võtmise võimaluse läbi. Kas sellise teenusepakkumine on kasulik lahendus või mitte? Kas laenu taotlemise ja võtmise protsess on keeruline või mitte? Tutvume autolaeniga üksikasjalikumalt.

Mis on autolaen ja milleks seda võtta

Autolaen  kujutab endast väikelaenu, mida saab võtta ja kasutada mis tahes auto või muu sõiduki ostmiseks. See võimalus sobib mis tahes müüjalt ja mis tahes kohast auto ostmiseks. Nii, on võimalik osta autot kas autosalongist, sõbralt, tuttavalt või teisest müügikohast. Sõltuvalt konkreetse laenupakkuja tingimustest antakse selline laen kliendile auto tagatisel või ilma tagatiseta.

Autolaen auto tagatisel

Autolaen võib võtta oma olemasoleva auto tagatisel. Sel juhul antakse laen lihtsamatel tingimustel, väiksema intressimäära alusel ning klient ei pea esitada oma tulude ja sissetuleku tõendavaid dokumente. Laen väljastatakse tagatiseks pandud auto vastu. Sellist laenu antakse summas kuni 90% sõiduki turuväärtusest ja lisaks antakse ka kolmekuuline maksepuhkuse võimalus, mis tähendab et esimene makse tehakse vaid kolmekuulise perioodi möödumise pärast.

Tagatisena saab kasutada mitte ainult autot, vaid ka mis tahes teist sõidukit nagu mootorratas, veoauto, traktor, väikebuss või isegi paat või skuuter, või mis tahes teist Maanteeametis registreeritud sõidukit. Kui klient kasutab sellist võimalust ja võtab laenu auto tagatisel, läheb tema sõiduk autolaenu teenuse pakkuja omadusse kogu laenuperioodi ulatuseks. Juhul, kui lepingu alusel määratud makseosade väljamaksmine peatub, võib autolaen teenuse pakkuja müüa seda tagatiseks võetud sõidukit maha. Laenuandja omab õigust seda teha, et katta autolaenu summaga seotuid kulusid.

Autolaenu eelised

Peamiseks eeliseks on see, et autolaen võimaldab osta mis tahes autot ja mis tahes kohast. Nii, klient saab ise otsustada, millist autot osta ja millist müügikohta valida. Lisaks, kogu taotlemise ja laenu võtmise protsess on oluliselt lihtsam, kui näiteks autoliisingu vormistamiseks nõutav protseduur. Peale selle, autolaenu võtmine on mitte ainult lihtsam, vaid ka soodsam, sest et liisingu vormistamise puhul on nõutav ka vormistada kaskokindlustust, mille osamaksed lisanduvad igakuiste liisingumakstele. Need kaskokindlustuse maksed suurendavad kogu tagasi maksmiseks kuuluvat rahasummat. See on liisinguteenuse kohustuslik reegel.

Aga autolaenu võtmise puhul ei ole kaskokindlustuse vormistamine kohustuslik. Autolaen kasutamise korral on ostja selle auto ainuomanik. Peale selle, kui tal tekib soov või vajadus, võib ta müüa seda autot maha ning ei pea auto müümisest laenuandjat teavitada. Millega erineb autolaen autoliisingust? Autolaen ja autoliising on erinevad teenused. Liisingu vormistamise puhul tasumiseks kuuluvad maksed ja kulud võivad olla natuke suuremad.

Lisaks, kliendil on vaja maksta sissemakse summat, mis, sõltuvalt teenusega seotudest tingimustest võib olla erinev, aga üldisel juhul on see 10% kogu sõiduki hinnast. Klient kannab ka sõiduki ja dokumentide registreerimisega seotud kulusid. Aga tuleb ka võtta arvesse seda, et laenu võtmise korral lisandub auto eest makstava summale ka kokkulepitud intress. Peale selle, kui klient võtab laenu auto tagatisel, siis hakkab  ta laenuandjaga seotuks oma vara kaudu.

Üldiselt saab märkida, et autolaenu võtmise korral on kogu laenu taotlemise ja vormistamise protsess lihtsam, kiirem ja kergem, aga teiselt poolt, laenu auto tagatisel kasutamise puhul vastutab klient kogu summa tagasi maksmise eest oma tagatiseks pandud varaga. Liisingulepingu vormistamisega seotud esialgsed kulud on suuremad ja kogu liisingu võtmise protsess on keerulisem, aga samal ajal liisinguperioodi käigus on võimalik lepingut enneaegselt väga lihtsalt lõpetada ning on võimalik ka autot liisiva ettevõttele tagastada.

Tingimused

Autolaenu pakkujate hulka kuuluvad: pangad ja muud finantsteenuste pakkujad. Pangast autolaen saamine on tavaliselt keerulisem, sest et pank vaatab kliendi maksevõimet ja kogu finantsolukorda hoolkalt läbi. Lisaks, pank esitab nõudeid minimaalse sissetuleku summa ja sissetuleku stabiilsuse kohta. Tasub märkida ka seda, et kuigi panga poolt esitatavad tingimused on ranged, pank ei nõua tagatist ning võimaldab kliendil võtta laenu auto ostmiseks ilma tagatiseta.

Teiselt poolt, muud finantsteenuste pakkujad ei esita nii palju nõudeid ja võimaldavad võtta laenu auto tagatisel. Sel juhul vaadatakse laenutaotlust läbi kiiremalt. Erinevatel autolaenu teenuse pakkujatel on konkreetsed tingimused laenu saamise kohta. Laenutaotleja peab olema kas Eesti Vabariigi Kodanik, või peab tal olema Eestis väljastatud elamisluba või elamisõigus. Laenu auto tagatisel taotlemise puhul peab tagatisena kasutataval sõidukil olema kehtiv tehniline pass ja kõik nõutavad dokumendid korras.

Üldisel juhul, laenusummaks on määratud summa alates 300 kuni 20000 eurot, laenuperioodiks on määratud periood kuni 7 aastat ja intress on ulatuses kuni 9,9%. Laenusummat saab võtta ulatuses kuni 90% auto turuväärtusest. Klient ei pea võtta terve summat 90% ulatuses, vaid saab võtta niipalju kui vaja on. Erinevatel laenupakkujatel on ka erinevad tingimused ostetava auto või muu sõiduki vanuse kohta. Mõnedel pakkujatel on määratud maksimaalselt lubatud sõiduki vanuse piir, see tähendab, et sõiduki vanus ei tohi seatud piiri ületada. Teised pakkujad sellist maksimaalset piiri ei sea.

Üldisel juhul, laenut saab taotleda ja saada iga inimene mis tahes margiga, mudeliga ja vanusega auto ostmiseks. Lisaks, auto ostja peab ise olema mitte noorem kui 18 aastat vana ja mõnedel juhtudel on ka märgitud selline tingimus, et laenu taotlev isik peab olem mitte vanem kui 60 aastat vana. Tehing teostatakse ilma sissemaksuta. See ei ole nõutav, sest et auto ostmiseks võetud rahasumma makstakse tagasi kokkulepitud igakuisete maksete baasil. Teine oluline faktor on see, et autolaen võtmise puhul ei ole kaskokindlustuse võrmistamine kohustuslik.

Autolaenu taotlemine

Kui klient taotleb ilma tagatiseta autolaen võtmist, toimub taotlemisprotsess järgmise viisil. Esimeseks tuleb täita laenutaotlusvormi, seda saab teha kas veebisaidi kaudu, telefonitsi või tulla esindusse. Andmete sisestamise protsessil tuleks olema valmis sisestada oma täisnime, passi, id-kaarti või juhiloa andmeid, isikukoodi, kontaktandmeid ja sissetuleku andmeid.

Edasi vaatab laenuandja taotlust läbi, hindab taotleja maksevõimet ja teeb otsust. Positiivse otsuse puhul saab vormistada lepingut ja saada uue auto omanikuks samal päeval. Juhul, kui klient taotleb laenu auto tagatisel, lisandub taotlemisprotsessile ka tagatisena kasutatava auto turuväärtuse hindamise vajadus. Laenuandja hindab auto turuväärtust ja teeb otsust väljastatava laenusumma kohta. Positiivse otsuse puhul sõlmitakse lepingut. Lepingut saab sõlmida kas elektrooniliselt kui ka esinduses.

Pärast lepingu allkirjastamist väljastab laenuandja kokkulepitud summat samal päeval. Pärast seda tagatiseks pandud sõidukit registreeritakse Maanteeametis nii, et laenuandja saab selle sõiduki omanikuks ja klient saab vastutavaks kasutajaks. See ei tähenda, et laenuandja võtab tagatiseks võetud sõidukit endale. Ei, klient saab seda sõidukit edasi kasutada. Erinevus on vaid selles, et klient ei ole enam selle sõiduki omanikuna registreeritud. Kas tasub võtta autolaenu või mitte?

Kindlasti, see on oluline otsus ja enne laenu võtmist igal inimesel tuleb oma olukorda hoolikalt kaaluda, isegi kui tegemist on suure rahasummaga. Kuna tegemist on finantskohustusega, sellega kaasnevad ka vastavad maksekohustused, kulud ja oma sõiduki tagatiseks panemisega seotud kohustused. Nagu märgitud ülespool, saadaval on kaks autolaen tüüpe – laen auto tagatisel ja ilma tagatiseta. Ilma tagatiseta laen on peamiset pankadega väljastatav, aga pankade poolt esitatavad nõuded on ka ranged.

Mitte igal isikul on võimalik sellist laenu võtta, sest et selle võtmiseks peab tal olema vähemalt minimaalselt määratud summa ulatuses olev stabiilne sissetulek ning ka stabiilne finantsolulkord. Aga laen auto tagatisel väljastatakse lihtsamatel tingimustel ja seda saab võtta peaaegu igaüks. Teiselt poolt, selle võtmine nõuab kliendilt oma olemasoleva sõiduki tagatiseks penemist. Aga kindlasti, see on mugav lahendus inimestele, kellel on vaja võtta laenu lihtsalt, kergelt ja kiirelt. Igal juhul, selline otsus nõuab inimeselt tema finantsvõimaluste kaalumist.